LoboTV


Recap

Licensed to U.S. Air Force Academy      Hy-Tek's Meet Manager 3/1/2008 04:22 PM
               MOUNTAIN WEST CONFERENCE - 2/28/2008 to 3/1/2008                
                      Indoor Track & Field Championships                       
                     USAF Academy, CO / Cadet Field House                      
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Virgil Hodge              SR TCU                       7.35Q  3 
  2 Karoline Koehler          JR San Diego St.             7.53Q  1 
  3 Lekeisha Lawson           JR UNLV                      7.54Q  2 
  4 Jessica Clarke            JR TCU                       7.56Q  4 
  5 Brittany Blaylock         SO TCU                       7.55q  2 
  6 Tanesha Johnson           SO Colorado St.              7.60q  2 
  7 Alicia King               FR San Diego St.             7.62q  1 
  8 Lauren Johnson            SR UNLV                      7.66q  1 
  9 Decontee Kaye             JR San Diego St.             7.66   3 
 10 Learsha Jones             FR Colorado St.              7.67   4 
 11 Shana Solomon             JR San Diego St.             7.67   3 
 12 Maricel DaCosta           SR Wyoming                   7.68   4 
 13 Sherraine Pencil          SR San Diego St.             7.72   1 
 14 Jessika Hornsby           FR San Diego St.             7.74   4 
 15 Alesha Walker             SO New Mexico                7.75   3 
 16 Nercresainne White        FR Air Force                 7.77   3 
 17 Whitney Wellington        SO Utah                      7.79   2 
 18 Brittney Bullocks         SR UNLV                      7.81   1 
 19 Tanesha Carr              SR UNLV                      7.82   2 
 20 Alicia Lowery             SR San Diego St.             7.87   1 
 21 Liza Whitehead            SO Utah                      7.87   4 
 22 Talyah Polee              SO UNLV                      7.90   4 
 23 Kristan Matison           SR New Mexico                7.93   2 
 24 Briana Johnson            FR San Diego St.             7.98   3 
 25 Kristen Johnson           FR UNLV                      8.00   3 
 
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Virgil Hodge              SR TCU                       7.30    10  
  2 Brittany Blaylock         SO TCU                       7.50     8  
  3 Karoline Koehler          JR San Diego St.             7.53     6  
  4 Tanesha Johnson           SO Colorado St.              7.55     5  
  5 Lekeisha Lawson           JR UNLV                      7.57     4  
  6 Jessica Clarke            JR TCU                       7.58     3  
  7 Lauren Johnson            SR UNLV                      7.64     2  
  8 Alicia King               FR San Diego St.             7.69     1  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Virgil Hodge              SR TCU                      23.85q  1 
  2 Jessica Clarke            JR TCU                      24.08q  6 
  3 Brittany Blaylock         SO TCU                      24.40q  5 
  4 Kishelle Paul             JR TCU                      24.64q  3 
  5 Karoline Koehler          JR San Diego St.            24.64q  6 
  6 Jessika Hornsby           FR San Diego St.            24.73q  1 
  7 Shaylee Babbitt           JR Wyoming                  24.83q  3 
  8 Alicia King               FR San Diego St.            24.87q  3 
  9 Lauren Johnson            SR UNLV                     24.88q  5 
 10 Maricel DaCosta           SR Wyoming                  25.02q  4 
 11 Lekeisha Lawson           JR UNLV                     25.12   5 
 12 Decontee Kaye             JR San Diego St.            25.14   2 
 13 Shana Solomon             JR San Diego St.            25.28   6 
 14 Kyanna Thomas             FR San Diego St.            25.47   2 
 15 Sherraine Pencil          SR San Diego St.            25.49   4 
 16 Alicia Lowery             SR San Diego St.            25.61   1 
 17 DeLace Kelly              SO UNLV                     25.96   5 
 18 Kristen Johnson           FR UNLV                     26.20   1 
 19 Liza Whitehead            SO Utah                     26.26   4 
 20 Nercresainne White        FR Air Force                26.31   2 
 21 Tanesha Carr              SR UNLV                     26.70   3 
 22 Talyah Polee              SO UNLV                     27.07   6 
 23 Kenya Polee               SR UNLV                     27.20   4 
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Virgil Hodge              SR TCU                      23.53   2   10  
  2 Jessica Clarke            JR TCU                      24.02   2    8  
  3 Brittany Blaylock         SO TCU                      24.12   2    6  
  4 Karoline Koehler          JR San Diego St.            24.56   1    5  
  5 Kishelle Paul             JR TCU                      24.69   2    4  
  6 Jessika Hornsby           FR San Diego St.            24.71   1    3  
  7 Lauren Johnson            SR UNLV                     24.76   1    2  
  8 Alicia King               FR San Diego St.            24.88   1    1  
  9 Shaylee Babbitt           JR Wyoming                  24.98   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chelsea Shapard           JR Utah                     55.98q  4 
  2 Sharon Larrier            SR Wyoming                  56.21q  1 
  3 Kristal Juarez            FR TCU                      56.37q  3 
  4 Mary Bennion              SR BYU                      57.37q  2 
  5 Kyanna Thomas             FR San Diego St.            57.39q  4 
  6 Ashley Patterson          JR Utah                     57.53q  1 
  7 Amanda Gordon             JR Wyoming                  57.80q  3 
  8 Allie Childers            SO Wyoming                  58.34q  3 
  9 Brittney Bullocks         SR UNLV                     58.72q  3 
 10 Nicole Rasmussen          SR BYU                      58.77q  2 
 11 Chelsey Kaplar            SO Utah                     58.82   1 
 12 Whitney Wellington        SO Utah                     59.06   4 
 13 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.            59.16   1 
 14 Sherraine Pencil          SR San Diego St.            59.41   2 
 15 Shekila Wilkinson         FR TCU                      59.83   1 
 16 DeLace Kelly              SO UNLV                     60.09   2 
 17 Portia Ford               JR UNLV                     64.59   4 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Sharon Larrier            SR Wyoming                  54.65   2   10  
  2 Kristal Juarez            FR TCU                      54.98   2    8  
  3 Chelsea Shapard           JR Utah                     55.42   2    6  
  4 Mary Bennion              SR BYU                      56.56   2    5  
  5 Kyanna Thomas             FR San Diego St.            57.36   1    4  
  6 Brittney Bullocks         SR UNLV                     57.69   1    3  
  7 Ashley Patterson          JR Utah                     57.87   1    2  
  8 Allie Childers            SO Wyoming                  58.35   1    1  
 -- Amanda Gordon             JR Wyoming                    DNF   1 
 
Women 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Angela Wagner             JR BYU                    5:15.76Q 
  2 Charlotte Browning        SO UNLV                   5:16.47Q 
  3 Emily Higgins             SO Wyoming                5:15.94Q 
  4 Chelsea Digrazia          JR Utah                   5:16.68Q 
  5 Marissa Saunders          FR Colorado St.           5:16.26Q 
  6 Heather Loseke            SR Colorado St.           5:17.38Q 
  7 Laura Taylor              SR BYU                    5:17.39q 
  8 Kara Henry                SR New Mexico             5:17.83q 
  9 Carolyn Quebe             SR BYU                    5:18.71q 
 10 Anna Sperry               FR BYU                    5:19.59q 
 11 Carolyn Boosey            JR New Mexico             5:23.05  
 12 Ashley Silva              FR UNLV                   5:35.11  
 13 Darien Buc                SO San Diego St.          5:40.34  
 
Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Angela Wagner             JR BYU                    5:00.45    10  
  2 Emily Higgins             SO Wyoming                5:04.43     8  
  3 Marissa Saunders          FR Colorado St.           5:04.52     6  
  4 Charlotte Browning        SO UNLV                   5:08.76     5  
  5 Chelsea Digrazia          JR Utah                   5:09.11     4  
  6 Carolyn Quebe             SR BYU                    5:10.90     3  
  7 Heather Loseke            SR Colorado St.           5:11.00     2  
  8 Anna Sperry               FR BYU                    5:11.46     1  
  9 Kara Henry                SR New Mexico             5:17.59  
 10 Laura Taylor              SR BYU                    5:36.47  
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Meaghan Peoples           JR TCU                    2:18.47   844  
  2 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.          2:21.47   804  
  3 Kristen Kugler            SO Colorado St.           2:25.37   752  
  4 Danielle McCarty          SO Air Force              2:28.99   706  
  5 Sandy Fortner             JR New Mexico             2:30.67   685  
  6 Emily Pearson             SR Colorado St.           2:34.05   643  
  7 Shana Watson              JR San Diego St.          2:39.05   584  
  8 Mindy Robins              FR BYU                    2:42.60   543  
  9 Ashleigh Morton           SR Colorado St.           2:44.11   527  
 10 Claire Schreiner          JR UNLV                   2:45.49   512  
 11 Tamara Keys               FR BYU                    2:46.27   503  
 12 Chelsi Petersen           FR BYU                    2:50.17   462  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlee Platt              SR BYU                    2:08.88    10  
  2 Stacey Slight             FR BYU                    2:11.99     8  
  3 Katie Palmer              FR BYU                    2:12.39     6  
  4 Emily Dunn                FR BYU                    2:12.49     5  
  5 Mandy Upuu                SR San Diego St.          2:12.59     4  
  6 Ally Romanko              SO Air Force              2:13.15     3  
  7 Amanda Yentes             SR Wyoming                2:18.04     2  
  8 Janett Ern                JR Utah                   2:19.11     1  
 -- Corri Campbell-Fell       JR San Diego St.              DNF  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristen Hemphill          JR Colorado St.          10:22.04    10  
  2 Angela Wagner             JR BYU                   10:22.32     8  
  3 Emily Higgins             SO Wyoming               10:26.86     6  
  4 Ellie Rastall             FR Colorado St.          10:29.86     5  
  5 Tawny Bybee               SR BYU                   10:33.04     4  
  6 Kirsten Anthony           SR Colorado St.          10:33.65     3  
  7 Lauren Endersen           SO Utah                  10:33.86     2  
  8 Cecily Lemmon             SO BYU                   10:34.48     1  
  9 Allison Gohl              FR Colorado St.          10:36.92  
 10 Heather Loseke            SR Colorado St.          10:38.92  
 11 Gretchen Johnson          SR Wyoming               10:39.22  
 12 Katie Bowen               JR BYU                   10:42.01  
 13 Angela Petersen           SR BYU                   10:42.94  
 14 Melissa Thomas            SR Colorado St.          10:52.55  
 15 Vanessa Ortiz             SO New Mexico            10:56.43  
 16 Emily Byra                FR Wyoming               11:00.83  
 17 Shayla Houlihan           SR Utah                  11:01.26  
 18 Carolyn Boosey            JR New Mexico            11:06.57  
 19 Alysha Davis              FR Wyoming               11:07.93  
 20 Jennifer Shearer          JR UNLV                  11:14.62  
 21 Marissa Saunders          FR Colorado St.          11:16.56  
 22 Ashley Silva              FR UNLV                  11:20.53  
 23 Danielle Selner           SO TCU                   11:23.29  
 24 Tanja Ivandic             FR TCU                   11:38.43  
 25 Danielle Rawlings         SR Colorado St.          11:46.63  
 26 Laura Lundin              SR UNLV                  12:01.49  
 27 Kristin Glen              JR San Diego St.         12:04.88  
 -- Kara Henry                SR New Mexico                 DNF  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allison Gohl              FR Colorado St.          17:41.41    10  
  2 Gretchen Johnson          SR Wyoming               17:45.37     8  
  3 Kirsten Anthony           SR Colorado St.          17:49.46     6  
  4 Ellie Rastall             FR Colorado St.          17:54.37     5  
  5 Cecily Lemmon             SO BYU                   17:56.92     4  
  6 Lauren Endersen           SO Utah                  18:14.03     3  
  7 Jenna Jensen              SO BYU                   18:15.70     2  
  8 Kristen Hemphill          JR Colorado St.          18:17.15     1  
  9 Angela Petersen           SR BYU                   18:20.11  
 10 Katie Bowen               JR BYU                   18:43.68  
 11 Melissa Thomas            SR Colorado St.          18:46.70  
 12 Vanessa Ortiz             SO New Mexico            18:53.77  
 13 Jennifer Shearer          JR UNLV                  19:10.65  
 14 Alysha Davis              FR Wyoming               19:11.16  
 15 Emily Byra                FR Wyoming               19:11.70  
 16 Katherine Ward            FR Air Force             19:18.56  
 17 Caitlin Lynch             SO Air Force             19:26.24  
 18 Lauren Lewis              FR Utah                  19:46.33  
 19 Danielle Rawlings         SR Colorado St.          20:16.49  
 20 Danielle Pozun            JR Air Force             20:29.02  
 21 Laura Lundin              SR UNLV                  20:58.21  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kishelle Paul             JR TCU                       8.37Q  3 
  2 Shaylee Babbitt           JR Wyoming                   8.41Q  1 
  3 Emily Pearson             SR Colorado St.              8.72Q  2 
  4 Learsha Jones             FR Colorado St.              8.68q  3 
  5 Sandy Fortner             JR New Mexico                8.74q  2 
  6 Kathryn Beck              SR BYU                       8.77q  1 
  7 Sarah Lacey               SR BYU                       8.79q  2 
  8 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.             8.79q  1 
  9 Mindy Robins              FR BYU                       8.83   2 
 10 Jennifer Schmitz          SO Wyoming                   8.85   3 
 11 Niomi Ridge               SR Colorado St.              8.87   1 
 12 Shana Watson              JR San Diego St.             8.98   2 
 13 Chelsi Petersen           FR BYU                       9.00   1 
 14 Briana Johnson            FR San Diego St.             9.01   3 
 15 Chelsey Kaplar            SO Utah                      9.05   3 
 16 Nicole Elliott            SO Air Force                 9.21   3 
 17 Kenya Polee               SR UNLV                      9.79   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kishelle Paul             JR TCU                       8.37    10  
  2 Shaylee Babbitt           JR Wyoming                   8.37     8  
  3 Emily Pearson             SR Colorado St.              8.50     6  
  4 Sandy Fortner             JR New Mexico                8.61     5  
  5 Learsha Jones             FR Colorado St.              8.68     4  
  6 Sarah Lacey               SR BYU                       8.70     3  
  7 Kathryn Beck              SR BYU                       8.71     2  
  8 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.             8.76     1  
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emily Pearson             SR Colorado St.              8.54   1 1008  
  2 Sandy Fortner             JR New Mexico                8.66   1  982  
  3 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.             8.75   1  963  
  4 Chelsi Petersen           FR BYU                       8.75   1  963  
  5 Meaghan Peoples           JR TCU                       8.79   1  954  
  6 Mindy Robins              FR BYU                       8.89   1  933  
  7 Shana Watson              JR San Diego St.             9.21   2  867  
  8 Danielle McCarty          SO Air Force                 9.30   2  848  
  9 Tamara Keys               FR BYU                       9.60   2  789  
 10 Ashleigh Morton           SR Colorado St.              9.61   2  787  
 11 Kristen Kugler            SO Colorado St.              9.87   2  737  
 12 Claire Schreiner          JR UNLV                      9.95   2  721  
 
Women 4x440 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 TCU                                                 3:45.47   2   10  
     1) Jessica Clarke JR               2) Kishelle Paul JR               
     3) Kristal Juarez FR               4) Brittany Blaylock SO           
  2 BYU                                                 3:48.34   2    8  
     1) Mary Bennion SR                 2) Nicole Rasmussen SR            
     3) Carlee Platt SR                 4) Katie Palmer FR                
  3 Utah                                                3:51.03   2    6  
     1) Whitney Wellington SO           2) Chelsey Kaplar SO              
     3) Haley McAllister JR             4) Chelsea Shapard JR             
  4 San Diego St.                                       3:51.25   2    5  
     1) Mandy Upuu SR                   2) Kyanna Thomas FR               
     3) Jessika Hornsby FR              4) Decontee Kaye JR               
  5 Wyoming                                             3:51.35   2    4  
     1) Maricel DaCosta SR              2) Shaylee Babbitt JR             
     3) Amanda Yentes SR                4) Sharon Larrier SR              
  6 UNLV                                                3:53.00   1    3  
     1) Brittney Bullocks SR            2) Lekeisha Lawson JR             
     3) DeLace Kelly SO                 4) Kristen Johnson FR             
  7 Colorado St.                                        3:55.26   1    2  
     1) Niomi Ridge SR                  2) Tanesha Johnson SO             
     3) Learsha Jones FR                4) Emily Pearson SR               
  8 Air Force                                           4:02.35   1    1  
     1) Jessica Mapes SO                2) Rebecca Burditt SO             
     3) Danielle McCarty SO             4) Ally Romanko SO                
 -- New Mexico                                               DQ   1 
 
Women Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 BYU                                                12:31.50    10  
     1) Anna Sperry FR                  2) Stacey Slight FR               
     3) Jennifer Louder                 4) Carlee Platt SR                
  2 Colorado St.                                       12:35.35     8  
     1) Marissa Saunders FR             2) Niomi Ridge SR                 
     3) Kristen Kugler SO               4) Heather Loseke SR              
  3 TCU                                                12:39.13     6  
     1) Tanja Ivandic FR                2) Meaghan Ryan JR                
     3) Meaghan Peoples JR              4) Danielle Selner SO             
  4 Utah                                               12:48.49     5  
     1) Janett Ern JR                   2) Jessica Suddaby SO             
     3) Sarah McFee SR                  4) Shayla Houlihan SR             
  5 New Mexico                                         12:52.23     4  
     1) Kara Henry SR                   2) Kim Perkins SO                 
     3) Christina Zarrella JR           4) Carolyn Boosey JR              
  6 Air Force                                          12:58.86     3  
     1) Brittany Morreale SO            2) Jessica Mapes SO               
     3) Rebecca Burditt SO              4) Kelly Robinson SR              
  7 UNLV                                               13:07.03     2  
     1) Jennifer Shearer JR             2) Brittney Bullocks SR           
     3) Ashley Silva FR                 4) Charlotte Browning SO          
  8 San Diego St.                                      13:08.17     1  
     1) Mandy Upuu SR                   2) Kristin Olafsdottir JR         
     3) Corri Campbell-Fell JR          4) Kristin Glen JR                
  9 Wyoming                                            13:13.25  
     1) Brenna Dooley SO                2) Carly Grubbs JR                
     3) Erin Heffron SO                 4) Eddah Toroitich SO             
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tiyana Peters             JR New Mexico               1.70m    5-07.00   10  
  2 Sarah Lacey               SR BYU                      1.70m    5-07.00    8  
  3 Emily Pearson             SR Colorado St.             1.65m    5-05.00    5.5
  3 Sandy Fortner             JR New Mexico               1.65m    5-05.00    5.5
  5 Ashley Payne              JR BYU                      1.65m    5-05.00    4  
  6 Karoline Koehler          JR San Diego St.            1.65m    5-05.00    3  
  7 Sonni Russell             SO Colorado St.             1.65m    5-05.00    2  
  8 Britney Jackson           FR Wyoming                  1.65m    5-05.00    1  
  9 Kathryn Beck              SR BYU                      1.60m    5-03.00 
  9 Johnna Jeffries           SO Wyoming                  1.60m    5-03.00 
  9 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.            1.60m    5-03.00 
 12 Mandi Witherspoon         JR Utah                     1.60m    5-03.00 
 12 Meaghan Ryan              JR TCU                      1.60m    5-03.00 
 14 Kristen Kugler            SO Colorado St.             1.55m    5-01.00 
 15 Claire Schreiner          JR UNLV                     1.55m    5-01.00 
 15 Michelle Roberts          FR Colorado St.             1.55m    5-01.00 
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sandy Fortner             JR New Mexico               1.74m    5-08.50  903  
  2 Ashleigh Morton           SR Colorado St.             1.71m    5-07.25  867  
  3 Emily Pearson             SR Colorado St.             1.65m    5-05.00  795  
  4 Kristen Kugler            SO Colorado St.             1.62m    5-03.75  759  
  5 Claire Schreiner          JR UNLV                     1.59m    5-02.50  724  
  5 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.            1.59m    5-02.50  724  
  7 Chelsi Petersen           FR BYU                      1.56m    5-01.25  689  
  7 Shana Watson              JR San Diego St.            1.56m    5-01.25  689  
  7 Danielle McCarty          SO Air Force                1.56m    5-01.25  689  
 10 Meaghan Peoples           JR TCU                      1.53m    5-00.25  655  
 11 Tamara Keys               FR BYU                      1.50m    4-11.00  621  
 12 Mindy Robins              FR BYU                      1.35m    4-05.00  460  
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stephanie Bagan           SO San Diego St.            4.18m   13-08.50   10  
  2 Melissa Beerse            SO Air Force                4.13m   13-06.50    8  
  3 Ashley McCallister        SR BYU                      3.95m   12-11.50    6  
  4 Dana Jensen               JR San Diego St.            3.88m   12-08.75    5  
  5 Ashleigh Morton           SR Colorado St.             3.80m   12-05.50    4  
  6 Christin Shibley          SR San Diego St.            3.80m   12-05.50    3  
  7 Mandie Rowell             SR Utah                     3.80m   12-05.50    2  
  8 Rachel Miller             FR Air Force                3.80m   12-05.50    1  
  9 Kari McAllister           SO BYU                      3.80m   12-05.50 
 10 Rachel Simmons            FR Air Force                3.70m   12-01.50 
 10 Whitney Johnson           JR New Mexico               3.70m   12-01.50 
 10 Kate Colvin               JR Colorado St.             3.70m   12-01.50 
 13 Laryssa Simpson           SO Utah                     3.40m   11-01.75 
 -- Monica Pacas              SR San Diego St.               NH            
 -- Aditi Majumdar            SO New Mexico                  NH            
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Shana Watson              JR San Diego St.            5.97m   19-07.00  840  
  2 Sandy Fortner             JR New Mexico               5.73m   18-09.75  768  
  3 Chelsi Petersen           FR BYU                      5.72m   18-09.25  765  
  4 Ashleigh Morton           SR Colorado St.             5.60m   18-04.50  729  
  5 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.            5.49m   18-00.25  697  
  5 Emily Pearson             SR Colorado St.             5.49m   18-00.25  697  
  7 Meaghan Peoples           JR TCU                      5.48m   17-11.75  694  
  8 Mindy Robins              FR BYU                      5.28m   17-04.00  637  
  9 Kristen Kugler            SO Colorado St.             5.09m   16-08.50  584  
 10 Danielle McCarty          SO Air Force                4.88m   16-00.25  527  
 11 Claire Schreiner          JR UNLV                     4.53m   14-10.50  436  
 12 Tamara Keys               FR BYU                      4.35m   14-03.25  391  
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Neidra Covington          SO TCU                      6.26m   20-06.50   10  
  2 JimAnne Hejny             SR TCU                      6.20m   20-04.25    8  
  3 Karoline Koehler          JR San Diego St.            6.17m   20-03.00    6  
  4 Alesha Walker             SO New Mexico               6.10m   20-00.25    5  
  5 Shana Watson              JR San Diego St.            6.06m   19-10.75    4  
  6 Decontee Kaye             JR San Diego St.            5.80m   19-00.50    3  
  7 Kenya Polee               SR UNLV                     5.74m   18-10.00    2  
  8 Sandy Fortner             JR New Mexico               5.65m   18-06.50    1  
  9 Mindy Robins              FR BYU                      5.62m   18-05.25 
 10 LaQuinta Ross             FR TCU                      5.58m   18-03.75 
 11 Haley McAllister          JR Utah                     5.57m   18-03.25 
 12 Kai Wheeler               SO San Diego St.            5.49m   18-00.25 
 13 Chelsi Petersen           FR BYU                      5.48m   17-11.75 
 13 Kara Weaver               SR TCU                      5.48m   17-11.75 
 15 Hagit Salamon             JR New Mexico               5.46m   17-11.00 
 16 Jennifer Collen           SR Wyoming                  5.34m   17-06.25 
 17 Nercresainne White        FR Air Force                5.31m   17-05.25 
 18 Amber Anderson            FR TCU                      5.27m   17-03.50 
 19 Talyah Polee              SO UNLV                     5.13m   16-10.00 
 20 Tanesha Carr              SR UNLV                     4.80m   15-09.00 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Neidra Covington          SO TCU                     13.41m   44-00.00   10  
  2 Karoline Koehler          JR San Diego St.           13.23m   43-05.00    8  
  3 Deanna Young              SO New Mexico              12.98m   42-07.00    6  
  4 Decontee Kaye             JR San Diego St.           12.93m   42-05.25    5  
  5 Shana Watson              JR San Diego St.           12.64m   41-05.75    4  
  6 Tanesha Johnson           SO Colorado St.            12.20m   40-00.50    3  
  7 Amber Anderson            FR TCU                     12.17m   39-11.25    2  
  8 LaQuinta Ross             FR TCU                     11.80m   38-08.75    1  
  9 Madara Dzable             SO BYU                     11.76m   38-07.00 
 10 Kai Wheeler               SO San Diego St.           11.66m   38-03.25 
 11 Mandie Rowell             SR Utah                    11.61m   38-01.25 
 12 Sarah McFee               SR Utah                    10.99m   36-00.75 
 -- JimAnne Hejny             SR TCU                       FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashleigh Morton           SR Colorado St.            12.27m   40-03.25  679  
  2 Emily Pearson             SR Colorado St.            12.24m   40-02.00  677  
  3 Sandy Fortner             JR New Mexico              12.09m   39-08.00  667  
  4 Tamara Keys               FR BYU                     11.71m   38-05.00  642  
  5 Kristen Kugler            SO Colorado St.            11.41m   37-05.25  622  
  6 Shana Watson              JR San Diego St.           11.30m   37-01.00  615  
  7 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.           10.91m   35-09.50  589  
  8 Chelsi Petersen           FR BYU                     10.41m   34-02.00  556  
  9 Danielle McCarty          SO Air Force               10.10m   33-01.75  536  
 10 Meaghan Peoples           JR TCU                     10.05m   32-11.75  533  
 10 Mindy Robins              FR BYU                     10.05m   32-11.75  533  
 12 Claire Schreiner          JR UNLV                     8.84m   29-00.00  454  
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Candis Kelley             JR TCU                     15.06m   49-05.00   10  
  2 Missy Faubus              JR Colorado St.            15.05m   49-04.50    8  
  3 Sara Neubauer             SO Air Force               14.91m   48-11.00    6  
  4 Briana Paxton             JR New Mexico              14.10m   46-03.25    5  
  5 Jennifer Ugochukwu        SO Colorado St.            13.89m   45-07.00    4  
  6 Deezbaa Whaley            FR BYU                     13.07m   42-10.75    3  
  7 Monique Humphries         SR UNLV                    12.91m   42-04.25    2  
  8 Sarah Dowland             JR Utah                    12.82m   42-00.75    1  
  9 Chasity Toilolo           JR Utah                    12.80m   42-00.00 
 10 Megan Tyler               SO BYU                     12.75m   41-10.00 
 11 Courtney Gougler          JR Wyoming                 12.74m   41-09.75 
 12 Tamara McMillan           JR San Diego St.           12.47m   40-11.00 
 13 Krystle Forester          FR BYU                     12.43m   40-09.50 
 14 Tamara Keys               FR BYU                     12.11m   39-08.75 
 15 Serena Johnson            FR Colorado St.            11.47m   37-07.75 
 16 Andrea Martinez           JR San Diego St.           11.46m   37-07.25 
 17 Meagan Berg               SO Colorado St.            11.39m   37-04.50 
 18 Sarah Grimm               SO Utah                    11.27m   36-11.75 
 19 Olivia Raya               JR UNLV                    10.70m   35-01.25 
 20 LaShante Ellison          FR UNLV                    10.30m   33-09.50 
 21 Josefin Berg              JR Utah                    10.12m   33-02.50 
 -- Stormy Harrison           FR TCU                       FOUL            
 
Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kate Burton               SR Wyoming                 19.49m   63-11.50   10  
  2 Monique Humphries         SR UNLV                    18.17m   59-07.50    8  
  3 Courtney Gougler          JR Wyoming                 17.58m   57-08.25    6  
  4 Stacey Poulos             SR Colorado St.            17.56m   57-07.50    5  
  5 Josefin Berg              JR Utah                    17.45m   57-03.00    4  
  6 Missy Faubus              JR Colorado St.            16.68m   54-08.75    3  
  7 Andrea Martinez           JR San Diego St.           16.67m   54-08.25    2  
  8 Leah Elmshauser           JR Colorado St.            16.26m   53-04.25    1  
  9 Deezbaa Whaley            FR BYU                     16.24m   53-03.50 
 10 Amanda Aimone             FR Wyoming                 16.10m   52-10.00 
 11 Chasity Toilolo           JR Utah                    15.98m   52-05.25 
 12 Sarah Grimm               SO Utah                    15.93m   52-03.25 
 13 Sarah Lindemood           SO Wyoming                 15.92m   52-02.75 
 14 Meagan Berg               SO Colorado St.            15.66m   51-04.50 
 15 Amanda Johnson            JR Colorado St.            15.42m   50-07.25 
 16 Jennifer Ugochukwu        SO Colorado St.            15.24m   50-00.00 
 17 Tamara McMillan           JR San Diego St.           15.00m   49-02.50 
 18 Briana Paxton             JR New Mexico              14.88m   48-10.00 
 19 Serena Johnson            FR Colorado St.            14.62m   47-11.75 
 20 Olivia Raya               JR UNLV                    14.50m   47-07.00 
 21 LaShante Ellison          FR UNLV                    13.79m   45-03.00 
 
Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sandy Fortner             JR New Mexico                4005    10  
  2 Emily Pearson             SR Colorado St.              3820     8  
  3 Kristin Olafsdottir       JR San Diego St.             3777     6  
  4 Meaghan Peoples           JR TCU                       3680     5  
  5 Shana Watson              JR San Diego St.             3595     4  
  6 Ashleigh Morton           SR Colorado St.              3589     3  
  7 Kristen Kugler            SO Colorado St.              3454     2  
  8 Chelsi Petersen           FR BYU                       3435     1  
  9 Danielle McCarty          SO Air Force                 3306  
 10 Mindy Robins              FR BYU                       3106  
 11 Tamara Keys               FR BYU                       2946  
 12 Claire Schreiner          JR UNLV                      2847  
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andon Mitchell            JR TCU                       6.72Q  3 
  2 Justyn Warner             JR TCU                       6.76Q  2 
  3 Otis McDaniel             JR TCU                       6.77Q  1 
  4 LaDarius Woods            FR Air Force                 6.82q  2 
  5 Travis Picou              SR Air Force                 6.83q  1 
  6 Vashone West              SR Wyoming                   6.83q  3 
  7 Mychal Dungey             FR TCU                       6.84q  3 
  8 Sulaiman Sayyid           SO Colorado St.              6.85q  2 
  9 Kellen Curry              JR Air Force                 6.91   1 
 10 Kevin Rivers              JR Air Force                 6.92   3 
 11 Jay Cooper                SR TCU                       6.96   2 
 12 Adam Benz                 SO TCU                       7.02   2 
 13 Keith Brauneis            SO Wyoming                   7.03   1 
 14 Chris Keeling             FR New Mexico                7.05   1 
 15 Raymond Jones             SR TCU                       7.08   2 
 16 Brian Fox                 FR Colorado St.              7.11   1 
 
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Andon Mitchell            JR TCU                       6.70    10  
  2 Otis McDaniel             JR TCU                       6.72     8  
  3 Justyn Warner             JR TCU                       6.75     6  
  4 Sulaiman Sayyid           SO Colorado St.              6.80     5  
  5 Vashone West              SR Wyoming                   6.82     4  
  6 LaDarius Woods            FR Air Force                 6.87     3  
  7 Travis Picou              SR Air Force                 6.87     2  
  8 Mychal Dungey             FR TCU                       6.88     1  
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lance Walker              SO BYU                       7.08   2  854  
  2 Tanner Emrich             SO BYU                       7.10   1  847  
  3 Justin Palmer             JR BYU                       7.15   1  830  
  4 Jay Petsch                SO Wyoming                   7.22   1  806  
  5 Chase Dalton              FR BYU                       7.25   1  796  
  6 Doug Dieker               SO Colorado St.              7.27   1  789  
  7 Skylar Morgan             JR Air Force                 7.44   2  732  
  8 Matt Gensic               SR Air Force                 7.45   2  729  
  9 Noah Palicia              FR Air Force                 7.52   2  706  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mychal Dungey             FR TCU                      21.42q  4 
  2 Vashone West              SR Wyoming                  21.49q  1 
  3 Travis Picou              SR Air Force                21.51q  2 
  4 Andon Mitchell            JR TCU                      21.59q  1 
  5 Justyn Warner             JR TCU                      21.59q  4 
  6 Otis McDaniel             JR TCU                      21.67q  3 
  7 Drew Morano               SR Colorado St.             21.67q  2 
  8 Jay Cooper                SR TCU                      22.04q  4 
  9 LaDarius Woods            FR Air Force                22.12q  4 
 10 Cole Tucker               SO Colorado St.             22.41q  3 
 11 Raymond Jones             SR TCU                      22.45   3 
 12 Adam Benz                 SO TCU                      22.51   2 
 13 Keith Brauneis            SO Wyoming                  22.51   1 
 -- Philip Reid               SO New Mexico                  FS   3 
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Mychal Dungey             FR TCU                      21.17   2   10  
  2 Otis McDaniel             JR TCU                      21.28   1    8  
  3 Travis Picou              SR Air Force                21.34   2    6  
  4 Vashone West              SR Wyoming                  21.40   2    5  
  5 Justyn Warner             JR TCU                      21.58   1    4  
  6 Andon Mitchell            JR TCU                      21.59   2    3  
  7 Drew Morano               SR Colorado St.             21.86   1    2  
  8 Jay Cooper                SR TCU                      21.97   1    1  
  9 LaDarius Woods            FR Air Force                22.26   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Drew Morano               SR Colorado St.             47.37q  1 
  2 Che Chavez                SR TCU                      47.83q  2 
  3 Dell Guy                  SO TCU                      48.36q  3 
  4 Matt Love                 FR TCU                      48.44q  3 
  5 Bryan Payne               SO BYU                      48.84q  3 
  6 Clemore Henry             SO TCU                      48.99q  2 
  7 Cole Tucker               SO Colorado St.             49.28q  2 
  8 Kevin Biesenger           SO BYU                      49.32q  1 
  9 Nigel Joseph              JR Colorado St.             49.61q  2 
 10 Philip Reid               SO New Mexico               49.78q  1 
 11 Kevin Alstrom             SO BYU                      50.09   1 
 12 Kekoa Chavez              JR Wyoming                  50.29   3 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Drew Morano               SR Colorado St.             46.80   2   10  
  2 Che Chavez                SR TCU                      46.87   2    8  
  3 Dell Guy                  SO TCU                      47.32   2    6  
  4 Kevin Biesenger           SO BYU                      48.31   1    5  
  5 Clemore Henry             SO TCU                      48.56   1    4  
  6 Bryan Payne               SO BYU                      48.79   1    3  
  7 Cole Tucker               SO Colorado St.             48.98   1    2  
  8 Nigel Joseph              JR Colorado St.             49.09   1    1  
  9 Matt Love                 FR TCU                      49.27   2 
 
Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Kyle Perry                JR BYU                    4:21.60Q 
  2 Tyrel Jensen              SR BYU                    4:27.86Q 
  3 Daniel Castle             JR Air Force              4:23.23Q 
  4 Dustin Bybee              SR BYU                    4:28.00Q 
  5 Curtis Carr               FR BYU                    4:23.28Q 
  6 Lee Emanuel               JR New Mexico             4:28.02Q 
  7 Nick Arg?elles            SO New Mexico             4:23.52q 
  8 Kyle Jones                JR Air Force              4:25.41q 
  9 Shadrack Too              SR Wyoming                4:27.18q 
 10 Seth Grossman             FR Wyoming                4:28.71q 
 11 Scott Sanders             JR Colorado St.           4:29.20  
 12 Brett Schuler             JR Wyoming                4:31.84  
 13 Josh Van Wyngaarden       SR Air Force              4:51.48  
 14 Kenneth Grosselin         SR Air Force              4:57.95  
 15 Parker Cowles             JR Air Force              5:01.41  
 -- Steven Swartz             SR Colorado St.               DNF  
 
Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kyle Perry                JR BYU                    4:22.99    10  
  2 Dustin Bybee              SR BYU                    4:23.07     8  
  3 Lee Emanuel               JR New Mexico             4:24.03     6  
  4 Daniel Castle             JR Air Force              4:24.28     5  
  5 Tyrel Jensen              SR BYU                    4:25.03     4  
  6 Curtis Carr               FR BYU                    4:25.41     3  
  7 Nick Arg?elles            SO New Mexico             4:28.09     2  
  8 Kyle Jones                JR Air Force              4:28.27     1  
  9 Shadrack Too              SR Wyoming                4:30.69  
 10 Seth Grossman             FR Wyoming                4:34.20  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sean Zurko                FR TCU                    1:54.26q 
  2 Bobby Potrykus            FR Colorado St.           1:55.00q 
  3 Ryan Friese               SO Colorado St.           1:55.08q 
  4 Kevin Hawkins             SR Air Force              1:55.38q 
  5 Noel Limo                 FR Wyoming                1:56.53q 
  6 Brian Vallie              SO New Mexico             1:56.67q 
  7 Drew Foster               SO BYU                    1:56.74q 
  8 James Heiner              SO BYU                    1:56.84q 
  9 Keith Jensen              JR BYU                    1:56.86q 
 10 Kyle Keeler               JR Colorado St.           1:57.17  
 11 Geoffrey Standen          JR Wyoming                1:57.28  
 12 TJ Baldwin                FR Wyoming                1:58.01  
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Keith Jensen              JR BYU                    1:53.35    10  
  2 Kevin Hawkins             SR Air Force              1:53.37     8  
  3 Ryan Friese               SO Colorado St.           1:53.53     6  
  4 Bobby Potrykus            FR Colorado St.           1:53.99     5  
  5 Sean Zurko                FR TCU                    1:54.12     4  
  6 Drew Foster               SO BYU                    1:55.15     3  
  7 Brian Vallie              SO New Mexico             1:55.52     2  
  8 James Heiner              SO BYU                    1:55.82     1  
  9 Noel Limo                 FR Wyoming                1:55.98  
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noah Palicia              FR Air Force              2:46.06   807  
  2 Lance Walker              SO BYU                    2:46.93   798  
  3 Jay Petsch                SO Wyoming                3:00.92   655  
  4 Doug Dieker               SO Colorado St.           3:01.13   653  
  5 Chase Dalton              FR BYU                    3:02.46   640  
  6 Tanner Emrich             SO BYU                    3:03.81   627  
  7 Skylar Morgan             JR Air Force              3:05.42   612  
  8 Matt Gensic               SR Air Force              3:09.45   575  
  9 Justin Palmer             JR BYU                    3:11.33   558  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sean Houseworth           JR Air Force              8:33.26    10  
  2 Mark Korir                JR Wyoming                8:34.67     8  
  3 Festus Kigen              SO TCU                    8:37.69     6  
  4 Matt Williams             JR Air Force              8:39.16     5  
  5 Stephen Shay              JR BYU                    8:43.34     4  
  6 Brandon Hebbert           SO BYU                    8:44.52     3  
  7 Ian McFarland             SR Air Force              8:45.04     2  
  8 John Kotter               SO BYU                    8:49.02     1  
  9 Chandler Goodwin          SR BYU                    8:54.29  
 10 Eliud Chirchir            FR Wyoming                8:55.31  
 11 Mat Ashton                JR New Mexico             8:56.41  
 12 Taylor Kelting            FR Wyoming                8:57.46  
 13 Andres Urbina             SR Colorado St.           9:03.25  
 14 Ryan Merriman             SO BYU                    9:04.96  
 15 Michael Huntington        SR Wyoming                9:05.26  
 16 Joe Curran                JR Air Force              9:07.69  
 17 Thomas Richter            SO Air Force              9:08.23  
 18 Brett Schuler             JR Wyoming                9:08.65  
 19 Daniel Castle             JR Air Force              9:13.56  
 20 Jake Keyser               FR Colorado St.           9:17.58  
 21 Alex Willis               SO New Mexico             9:18.55  
 22 Greg Miller               FR Wyoming                9:19.68  
 23 Joseph Garcia             JR New Mexico             9:24.17  
 24 Matt Manly                SR TCU                    9:38.49  
 -- Shadrack Too              SR Wyoming                    DNF  
 -- Philemon Kimutai          FR Wyoming                    DNF  
 -- Seth Grossman             FR Wyoming                    DNF  
 -- Nick Arg?elles            SO New Mexico                 DNF  
 -- Brock Hagerman            SO New Mexico                 DNF  
 -- Curtis Carr               FR BYU                        DNF  
 -- Tyrel Jensen              SR BYU                        DNF  
 -- Josh Van Wyngaarden       SR Air Force                  DNF  
 -- Kenneth Grosselin         SR Air Force                  DNF  
 -- Kyle Perry                JR BYU                        DNF  
 -- Dustin Bybee              SR BYU                        DNF  
 -- Parker Cowles             JR Air Force                  DNF  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Korir                JR Wyoming               15:15.28    10  
  2 Matt Williams             JR Air Force             15:16.35     8  
  3 Sean Houseworth           JR Air Force             15:20.87     6  
  4 Andres Urbina             SR Colorado St.          15:31.64     5  
  5 Brandon Hebbert           SO BYU                   15:34.21     4  
  6 John Kotter               SO BYU                   15:40.31     3  
  7 Taylor Kelting            FR Wyoming               15:44.14     2  
  8 Josh Van Wyngaarden       SR Air Force             15:51.38     1  
  9 Joe Curran                JR Air Force             15:54.65  
 10 Alex Willis               SO New Mexico            15:57.40  
 11 Stephen Shay              JR BYU                   16:02.73  
 12 Joseph Garcia             JR New Mexico            16:03.26  
 13 Kenneth Grosselin         SR Air Force             16:14.27  
 14 Brock Hagerman            SO New Mexico            16:15.08  
 15 Parker Cowles             JR Air Force             16:18.28  
 16 Greg Miller               FR Wyoming               16:19.72  
 17 Philemon Kimutai          FR Wyoming               17:11.34  
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kellen Curry              JR Air Force                 8.09Q  2 
  2 Lance Walker              SO BYU                       8.23Q  1 
  3 Jordan Pitts              FR TCU                       8.23q  1 
  4 Tanner Emrich             SO BYU                       8.28q  2 
  5 Terry Robinson            FR Air Force                 8.34q  2 
  6 Nigel Joseph              JR Colorado St.              8.36q  1 
  7 John Payne                SR Air Force                 8.44q  2 
  8 Jay Petsch                SO Wyoming                   8.45q  2 
  9 Justin Bingham            JR BYU                       8.46   1 
 10 Skylar Morgan             JR Air Force                 8.51   2 
 11 Bryan Payne               SO BYU                       8.67   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jordan Pitts              FR TCU                       7.92    10  
  2 Kellen Curry              JR Air Force                 8.00     8  
  3 Terry Robinson            FR Air Force                 8.28     6  
  4 Lance Walker              SO BYU                       8.33     5  
  5 Tanner Emrich             SO BYU                       8.43     4  
  6 John Payne                SR Air Force                 8.47     3  
  7 Nigel Joseph              JR Colorado St.              8.54     2  
  8 Jay Petsch                SO Wyoming                   8.54     1  
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tanner Emrich             SO BYU                       8.33   1  900  
  2 Lance Walker              SO BYU                       8.37   2  891  
  3 Skylar Morgan             JR Air Force                 8.43   1  877  
  4 Jay Petsch                SO Wyoming                   8.54   2  851  
  5 Chase Dalton              FR BYU                       8.56   1  846  
  6 Justin Palmer             JR BYU                       8.60   1  836  
  7 Noah Palicia              FR Air Force                 8.84   1  781  
  8 Matt Gensic               SR Air Force                 9.10   2  724  
  9 Doug Dieker               SO Colorado St.              9.96   2  549  
 
Men 4x440 Yard Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 TCU                                                 3:14.13    10  
     1) Clemore Henry SO                2) Dell Guy SO                    
     3) Jordan Pitts FR                 4) Matt Love FR                   
  2 BYU                                                 3:14.49     8  
     1) Bryan Payne SO                  2) Lance Walker SO                
     3) Kevin Alstrom SO                4) Kevin Biesenger SO             
  3 Colorado St.                                        3:15.59     6  
     1) Cole Tucker SO                  2) Drew Morano SR                 
     3) Nigel Joseph JR                 4) Ryan Friese SO                 
  4 Air Force                                           3:19.61     5  
     1) Travis Picou SR                 2) John Payne SR                  
     3) Noah Palicia FR                 4) Kevin Hawkins SR               
  5 Wyoming                                             3:21.46     4  
     1) Kekoa Chavez JR                 2) Vashone West SR                
     3) Keith Brauneis SO               4) Sam Hansen FR                  
  6 New Mexico                                          3:22.10     3  
     1) Ryan Steadman FR                2) Chris Keeling FR               
     3) Brian Vallie SO                 4) Philip Reid SO                 
 
Men Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 BYU                                                10:15.74    10  
     1) Dustin Bybee SR                 2) Keith Jensen JR                
     3) Drew Foster SO                  4) Kyle Perry JR                  
  2 New Mexico                                         10:16.85     8  
     1) Lee Emanuel JR                  2) Philip Reid SO                 
     3) Ryan Steadman FR                4) Mat Ashton JR                  
  3 Air Force                                          10:16.90     6  
     1) Thomas Richter SO               2) John Payne SR                  
     3) Calvin Glass SR                 4) Ian McFarland SR               
  4 Wyoming                                            10:17.62     5  
     1) Eliud Chirchir FR               2) Kekoa Chavez JR                
     3) Shadrack Too SR                 4) Michael Huntington SR          
  5 Colorado St.                                       10:47.76     4  
     1) Scott Sanders JR                2) Brian Fox FR                   
     3) Steven Swartz SR                4) Jake Keyser FR                 
  6 TCU                                                11:19.71     3  
     1) Matt Manly SR                   2) Raymond Jones SR               
     3) Jeff Pels FR                    4) Festus Kigen SO                
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chase Dalton              FR BYU                      1.93m    6-04.00  740  
  2 Justin Palmer             JR BYU                      1.90m    6-02.75  714  
  3 Skylar Morgan             JR Air Force                1.84m    6-00.50  661  
  4 Tanner Emrich             SO BYU                      1.81m    5-11.25  636  
  4 Doug Dieker               SO Colorado St.             1.81m    5-11.25  636  
  4 Lance Walker              SO BYU                      1.81m    5-11.25  636  
  7 Noah Palicia              FR Air Force                1.78m    5-10.00  610  
  7 Matt Gensic               SR Air Force                1.78m    5-10.00  610  
  9 Jay Petsch                SO Wyoming                  1.69m    5-06.50  536  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bryce Bergen              SR BYU                      2.08m    6-09.75   10  
  2 Josh Cosio                JR New Mexico               2.05m    6-08.75    8  
  3 Jeremiah James            FR Wyoming                  2.00m    6-06.75    6  
  4 Jordan Calderwood         FR BYU                      2.00m    6-06.75    5  
  5 Alex Lockhart             SO Colorado St.             1.95m    6-04.75    4  
  6 Chase Dalton              FR BYU                      1.95m    6-04.75    3  
  7 Jeremy Kline              FR TCU                      1.95m    6-04.75    2  
  8 Pat Soukup                FR Colorado St.             1.90m    6-02.75    0.5
  8 Skylar Morgan             JR Air Force                1.90m    6-02.75    0.5
 10 Tony Michaelis            FR Wyoming                  1.90m    6-02.75 
 11 Kevin Wills               SO Colorado St.             1.85m    6-00.75 
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tanner Emrich             SO BYU                      4.75m   15-07.00  834  
  1 Noah Palicia              FR Air Force                4.75m   15-07.00  834  
  3 Doug Dieker               SO Colorado St.             4.65m   15-03.00  804  
  4 Justin Palmer             JR BYU                      4.45m   14-07.25  746  
  5 Skylar Morgan             JR Air Force                4.05m   13-03.50  631  
  5 Lance Walker              SO BYU                      4.05m   13-03.50  631  
  7 Jay Petsch                SO Wyoming                  3.65m   11-11.75  522  
 -- Chase Dalton              FR BYU                         NH            
 -- Matt Gensic               SR Air Force                   NH            
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nicholas Frawley          SO Air Force                5.44m   17-10.25   10  
  2 Matt Weirich              SR BYU                      5.44m   17-10.25    8  
  3 Whitney Neves             JR BYU                      5.37m   17-07.25    6  
  4 Bob Low                   JR BYU                      5.20m   17-00.75    5  
  5 Robert Caldwell           SR New Mexico               5.20m   17-00.75    4  
  6 Tanner Emrich             SO BYU                      4.75m   15-07.00    3  
  7 Doug Dieker               SO Colorado St.             4.75m   15-07.00    2  
  8 Matt Gensic               SR Air Force                4.60m   15-01.00    0.5
  8 Kyle Walker               SO New Mexico               4.60m   15-01.00    0.5
 10 Noah Palicia              FR Air Force                4.60m   15-01.00 
 -- Adam Martinez             JR New Mexico                  NH            
 -- Myles McDowell            SO Air Force                   NH            
 -- Jeff Zych                 SO TCU                         NH            
 -- Chris Little              FR BYU                         NH            
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jeremiah James            FR Wyoming                  7.33m   24-00.75   10  
  2 Jonathan Jackson          SR TCU                      7.17m   23-06.25    8  
  3 John Alderson             SO Wyoming                  7.01m   23-00.00    6  
  4 Domnick Meadows           JR New Mexico               6.92m   22-08.50    5  
  5 Nnamdi Agwu               SO Colorado St.             6.85m   22-05.75    4  
  6 Justin Palmer             JR BYU                      6.85m   22-05.75    3  
  7 Travis Corrow             FR Wyoming                  6.79m   22-03.50    2  
  8 Aaron Powell              FR BYU                      6.60m   21-08.00    1  
  9 Devin Hart                SR Air Force                6.53m   21-05.25 
 10 Jeremy Kline              FR TCU                      6.49m   21-03.50 
 11 Ryan Billups              JR Colorado St.             6.45m   21-02.00 
 12 David Eischeid            JR Colorado St.             6.36m   20-10.50 
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Justin Palmer             JR BYU                      6.92m   22-08.50  795  
  2 Chase Dalton              FR BYU                      6.50m   21-04.00  697  
  3 Skylar Morgan             JR Air Force                6.48m   21-03.25  693  
  4 Matt Gensic               SR Air Force                6.34m   20-09.75  661  
  5 Lance Walker              SO BYU                      6.33m   20-09.25  659  
  6 Jay Petsch                SO Wyoming                  6.27m   20-07.00  646  
  7 Tanner Emrich             SO BYU                      6.17m   20-03.00  624  
  8 Doug Dieker               SO Colorado St.             6.13m   20-01.50  615  
  9 Noah Palicia              FR Air Force                5.52m   18-01.50  485  
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jonathan Jackson          SR TCU                     16.26m   53-04.25   10  
  2 John Alderson             SO Wyoming                 15.01m   49-03.00    8  
  3 Domnick Meadows           JR New Mexico              14.90m   48-10.75    6  
  4 Jeremiah James            FR Wyoming                 14.55m   47-09.00    5  
  5 Nnamdi Agwu               SO Colorado St.            14.49m   47-06.50    4  
  6 Aaron Powell              FR BYU                     14.23m   46-08.25    3  
  7 Jason Smith               SR Colorado St.            14.03m   46-00.50    2  
  8 Ryan Billups              JR Colorado St.            13.83m   45-04.50    1  
  9 Travis Smith              SO Colorado St.            13.56m   44-06.00 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 David Lissy               SR Air Force               17.65m   57-11.00   10  
  2 Daniel Lawson             SO BYU                     16.85m   55-03.50    8  
  3 Thomas Killen             JR TCU                     16.19m   53-01.50    6  
  4 Sam Lambert               JR Wyoming                 15.84m   51-11.75    5  
  5 Tyson Williams            SO Colorado St.            15.65m   51-04.25    4  
  6 Dan Paladino              SO Air Force               15.60m   51-02.25    3  
  7 Alex Godell               JR Colorado St.            15.34m   50-04.00    2  
  8 Ian Lettow                FR Colorado St.            15.06m   49-05.00    1  
  9 Shawn Teasley             FR Wyoming                 14.95m   49-00.75 
 10 Jason Schutz              SR Colorado St.            14.39m   47-02.50 
 11 Cameron Carter            FR Colorado St.            13.28m   43-07.00 
 12 Ian Hurdle                JR Air Force               12.67m   41-07.00 
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Justin Palmer             JR BYU                     13.41m   44-00.00  692  
  2 Lance Walker              SO BYU                     11.73m   38-06.00  590  
  3 Chase Dalton              FR BYU                     11.68m   38-04.00  587  
  4 Skylar Morgan             JR Air Force               11.62m   38-01.50  583  
  5 Matt Gensic               SR Air Force               11.61m   38-01.25  583  
  6 Doug Dieker               SO Colorado St.            11.25m   36-11.00  561  
  7 Jay Petsch                SO Wyoming                 11.07m   36-04.00  550  
  8 Tanner Emrich             SO BYU                     10.48m   34-04.75  515  
  9 Noah Palicia              FR Air Force                9.54m   31-03.75  458  
 
Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jake Shanklin             JR Wyoming                 21.67m   71-01.25   10  
  2 Jason Schutz              SR Colorado St.            21.17m   69-05.50    8  
  3 Sam Lambert               JR Wyoming                 19.57m   64-02.50    6  
  4 Alex Godell               JR Colorado St.            19.19m   62-11.50    5  
  5 Kirk DeVine               JR Air Force               18.12m   59-05.50    4  
  6 Dan Paladino              SO Air Force               17.54m   57-06.50    3  
  7 Ian Hurdle                JR Air Force               17.29m   56-08.75    2  
  8 Alan John                 FR Wyoming                 16.69m   54-09.25    1  
  9 Shawn Teasley             FR Wyoming                 16.58m   54-04.75 
 10 Cameron Carter            FR Colorado St.            15.51m   50-10.75 
 11 Tyson Williams            SO Colorado St.            14.94m   49-00.25 
 12 Matthew Henry-Marshall    SO New Mexico              14.84m   48-08.25 
 13 Ian Lettow                FR Colorado St.            13.90m   45-07.25 
 
Men Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Palmer             JR BYU                       5171    10  
  2 Lance Walker              SO BYU                       5059     8  
  3 Tanner Emrich             SO BYU                       4983     6  
  4 Skylar Morgan             JR Air Force                 4789     5  
  5 Noah Palicia              FR Air Force                 4681     4  
  6 Doug Dieker               SO Colorado St.              4607     3  
  7 Jay Petsch                SO Wyoming                   4566     2  
  8 Chase Dalton              FR BYU                       4306     1  
  9 Matt Gensic               SR Air Force                 3882  
Saturday, January 10
All Day - 
Track & Field
at Air Force Open *
Saturday, January 24
All Day - 
Track & Field
vs. Lobo Collegiate Invitational *
E-News